Co z tym VAT-em dla publikacji i pism?

Posiadacze księgarni, punktów sprzedaży z książkami oraz gazetami przeżywają w ostatnim czasie niesłychanie wiele zmian w kwestii podatku. Otóż chodzi tutaj dokładnie o książki oraz gazety, które sprzedawane muszą być w wyznaczonej kwocie uwzględniającej dobry podatek. Dotyczy to w głównej mierze wydawnictw, które jak rozumie się samo przez się absorbują się wydawaniem książek na rynek.

Jak można zauważyć są rozmaite stawki VAT na książki za wydawanie, drukowanie i wyprzedawania książek. Niektórzy właściciele takich firm rozpoczynają się gubić w całym tym natłoku wiadomości. Warto, w następstwie tego przybliżyć cały temat. Otóż istotną kwotą VAT-u za sprzedawane czy wydawane książki to 5%. Dotyczy to przede wszystkim stereotypowych książek papierowych, a także czasopism specjalistycznych. Mimo to należałoby tu wspomnieć, iż owe artykuły nie są w stanie być wydawane w nakładzie większym niż 15 tysięcy egzemplarzy. Periodyki szczególne naznaczone symbolem ISSN podlegają 5% VAT-u. Są w stanie one dotyczyć zagadnień kulturalnych, edukacyjnych, naukowych, cywilnych, medycznych, regionalnych i zawodowych jednak nie mogą być drukowane częściej aniżeli raz w tygodniu. Obejmuje to także gazety dla osób niewidomych. Co ciekawe czasopisma, w jakich 20% miejsca jest ofiarowana na krzyżówki czy też zagadki podlegają wyższemu opodatkowaniu. W wypadku standardowych książek obowiązuje 5% VAT. Niemniej jednak już w przypadku dzisiejszych e-booków mamy do czynienia z wyższym bowiem, aż 23% podatkiem. Mimo to książki, które wydawane są na dyskach czy też taśmach, jednakowoż oznaczone są symbolami ISBN są w stanie korzystać z niższej stawki 5% VAT. Jak, w następstwie tego widać istnieją różnice w podatku VAT, a tematyka ta jest bardzo rozległa i zróżnicowana.

Dla stereotypowego człowieka stawki VAT na gazety czy czasopisma są mało istotne. Rzadko kiedy zastanawiamy się czemu płacimy tyle, a nie mniej czy znacznie więcej. Jednakże dla właścicieli księgarni czy wydawnictw i drukarni temat ten jest niezmiernie znaczący. Jakim sposobem wiadomo nietrudno popełnić błąd, a konsekwencje nie są w żadnym razie przyjemne. Warto, w związku z tym zawczasu zaznajomić się z całym tematem.